studio

Aktualności

Premiery 2015

 

"Como Postolo" premiera 25 lipca 2015 r.

"Krawiec Pani Mani" premiera 04 grudnia 2015 r.


Como Postolo, czyli rzecz o Św. Jakubie


Spektakl plenerowy z udziałem publiczności o św. Jakubie Apostole
Premiera odbyła się 25 lipca 2015 podczas Dni Jakubowych w Lęborku

 

Przedstawienie to stanowi uliczną akcję z udziałem widzów mającą na celu przybliżenie historii życia i działalności Św. Jakuba Apostoła oraz popularyzację pielgrzymiego szlaku św. Jakuba – Camino de Santiago. Aktorzy odgrywający role św. Jakuba oraz Anioła wraz z publicznością próbują, na rozkaz z Nieba "nakręcić film" o życiu i drodze świętego Jakuba Starszego.

Prezentują kolejno najważniejsze wydarzenia z Jego życia. Wszystko odbywa się w klimacie radosnej zabawy i improwizacji, nad którymi dominuje jednak refleksja towarzysząca rozmyślaniu nad tajemnicą świętości. Dodatkową atrakcją jest atmosfera filmowego planu, gdzie każdy widz, uczestniktego teatralnego zdarzenia może zostać na chwilę aktorem lub co najmniej statystą wcielając się w postaci znane z Ewangelii. Piękne przeżycia i dobra wakacyjna zabawa gwarantowana (galeria wydarzeń, autor zdjęć: Jerzy Kalinowski).

Ten spektakl - zdarzenie polecamy na wszelkie jakubowe święta: Dni Jakubowe, jarmarki, dożynki, podczas których chcielibyśmy przybliżyć - w atrakcyjny i nietuzinkowy sposób - mieszkańcom, pielgrzymom postać i Drogę Świętego Jakuba, patrona różnych stanów i zawodów m.in. rybaków, pielgrzymów, aptekarzy, drogowców i wielu wielu innych.  

 

Historia Drogi Św. Jakuba   (wg.Globtroter.pl)

"Dlaczego pielgrzymujemy, dlaczego decydujemy się pozostawić wszystko to, czym żyliśmy, co dotychczas było nam niezbędne? Po co współczesnemu człowiekowi pielgrzymowanie? Decydujemy się ruszyć w drogę, by odnaleźć ślady Boga, zagubiony sens życia, radość spotkania z drugim człowiekiem i swoje prawdziwe „ja"

Historia drogi św. Jakuba rozpoczyna się w roku 44 naszej ery, gdy śmierć męczeńską przez ścięcie głowy poniósł pierwszy z męczenników, święty Jakub Apostoł. Jego uczniowie zabrali szczątki z Palestyny i udali się łodzią na zachód, by w niezwykły sposób dotrzeć do zachodnich wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Tutaj ciało apostoła zostaje pochowane, a jego grób zapomniany. Według przekazu po 8 wiekach, w roku 813 pustelnik lub pasterz imieniem Pelayo, zobaczył gwiazdy spadające na wzgórze. Tam odnaleziono grób świętego męczennika, a ku jego czci wzniesiono kościół, wokół którego powstała osada zwana Como Postolo (Jakub Apostoł) lub Campus Stellae (Pole Gwiazdy), później przekształcone na Compostela

Św. Jakub został otoczony wielką czcią i nazwany tytanem wiary. Stał się pierwszym patronem Hiszpanii i Portugalii. Za swego patrona uznali go podróżni, sieroty, hospicja, szpitale oraz pielgrzymi, a Santiago de Compostela (Święty Jakub z Pola Gwiazd), obok Ziemi Świętej i Rzymu, stało się jednym z najczęściej odwiedzanych sanktuariów chrześcijaństwa. Pierwszym pielgrzymem, który udał się pieszo do grobu świętego był Alfons II Cnotliwy, król Asturii. Wyruszając z Oviedo wyznaczył on pierwszy szlak pielgrzymkowy, znany dziś jako Camino Primitivo - Droga Pierwotna. W miarę jak z odległych części Europy do Santiago zaczęli napływać pielgrzymi, utrwalały się kolejne szlaki" Więcej na ten temat TUTAJ:

 

 


 


Teater Krzikȏ

 

Teater "Krzicȏ"
Bolszewo 2014-2016

Galeria

 


 

 


KRAWIEC PANI MANI

 

Mamy przyjemność przedstawić i polecić Państwu naszą nową propozycję teatralną dla młodych widzów. Jest nią barwny - nie tylko kolorami - spektakl pt. "Krawiec Pani Mani". Treść, forma, dynamiczna gra aktorska, pojawiające się maski i lalki to spora atrakcja kolejnego autorskiego przedstawienia teatru Maszoperia, widowiska które zachwyci pewnie całe rodziny !

Właśnie 4 grudnia 2015 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie odbyła się prapremiera tego eksperymentu teatralnego dla dzieci i nie tylko  fotogaleria (autor: Dorota Wicka)

„Krawiec Pani Mani” to rzecz o krawcu i "niewolnikach mody" przedstawiona w formie zabawnej opowieści. Zaczyna się bardzo niewinnie gdy Pani Mania przynosi do krawca płaszcz by ten jej uszył nowy. Krawiec z zapartym tchem, pracuje całą noc by wyczarować coś pięknego, bo wiedział, że Mania to trudna klientka. Po paru dniach klientka przychodzi do pracowni. Ogląda swój nowy płaszcz i z wielką krytyką oraz oburzeniem zwraca się do krawca. Awantura ucicha, gdy pani Mania dowiaduje się, że jej krawiec to nie taki zwykły krawiec, tylko... paryski projektant mody, a na jej płaszczu powiewa jego logo!  

Przedstawienie pokazuje jakimi niewolnikami mody mogą być ludzie, w jak specyficznym świecie żyją, w świecie gdzie panuje przekonanie, że właśnie szata zdobi człowieka. Pocieszeniem jest to, że niektórym udaje się z tego świata  "uciec". 

„Odkryłam, że to nie stroje ani najmodniejsza szata a po prostu serce moje
musi piękne być... dla świata !”

Odkrycie Pani Mani stanowi motto tej wesołej i pouczającej opowieści teatralnej. Tytułowa bohaterka – Pani Mania, przechodzi metamorfozę od osoby zapatrzonej w lustro i... własną szafę, do osoby, która patrzy sercem, patrzy na innych ludzi i chce się z nimi prawdziwie przyjaźnić. Pomagają jej w tym sprytne sztuczki mądrego Krawca, postaci odzwierciedlającej takie cechy jak: pracowitość, dobroć, rozsądek, łagodność. Ozdobione piosenkami i muzyką przedstawienie „Krawiec Pani Mani” w formie teatru lalki i aktora, nawiązuje także do tradycyjnej dla teatru Maszoperia gry z widzem. To również doskonała i rozwijająca wyobraźnię młodego widza zabawa, pozwalająca na odkrywanie teatru w otaczającej nas na co dzień materii i przestrzeni. Spektakl trwa ok. 50 minut. W przedstawieniu tym dzieci mogą brać czynny udział.

To barwne, pouczające przedstawienie na granicy eksperymentu... !

Więcej informacji na temat przedstawienia, galerię zdjęć, znajdziecie wkrótce Państwo na tej stronie internetowej tutaj. Zapraszamy również do kontaktu bezpośredniego lub telefonicznego nt. warunków organizacyjnych i realizacji przedstawienia.

       
                                                                                           KONTAKT 

maszoperia@interia.pl

tel. 503 684 294

 

Serdecznie polecamy !!!

 


V Kaszubskie Maszoperie Teatralne Gdynia 2017

V KASZUBSKIE MASZOPERIE TEATRALNE
Dom Rzemiosła - Gdynia 2017
Sekcja artystyczna Cechu Rzemiosła w Gdyni zaprasza ponownie w niedzielę 3 - go września 2017 r. o godz. 16.00 na kolejne już przedstawienie teatru Maszoperia w ramach V Kaszubskich Maszoperii Teatralnych. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomoc poszkodowanym przez sierpniową nawałnicę na Kaszubach. "Hulaj dusza!" czyli... "Coś za coś" to opowieść o człowiekuw wymiarze wieczności, o jego przyszłym losie i obecnych namiętnościach. W sposób zabawny, czasem przekorny przedstawienie nawiązuje do "Fausta" J.W. Goethego i "Pani Twardowskiej" A. Mickiewicza. Widowisko zaskakuje ciekawymi pomysłami artystycznymi, pobudzającymi do refleksji nad kondycją moralną współczesnego człowieka. W swej treści nie pozbawione jest odniesień do naszej dzisiejszej rzeczywistości społecznej. Całość zrealizowana w zabawnej formie muzycznego komiksu teatralnego. Artysta malarz, jedna z postaci przedstawienia to rozdarty wewnętrznie, rozgoryczony życiem człowiek, pragnący poznania tego, co jest niedostępne dla zwykłego śmiertelnika. W jego spotkaniu z postacią kusiciela dramat ten zamienia się w komedię pełną zaskakujących sytuacji i niespodzianek z udziałem widzów! Organizatorzy i wykonawcy przedstawienia przeznaczą cały dochód na pomoc osobom poszkodowanym w wielkiej nawałnicy, która zniszczyła m.in. dobytek wieli ludzi, drogi i całe połacie lasów na Kaszubach. Rozmiary tej tragedii są niewyobrażalne
dla tych, którzy tam nie byli. Zapraszamy więc bardzo serdecznie wszystkich pragnących włączyć się w akcję pomocy poprzez zakup biletów (20 zł) lub odebranie zaproszeń na nasze przedstawienie.
Uwaga: bilety i zaproszenia można nabyć zarówno za niższą jak i wyższą cenę czyli według możliwości każdego widza.
Przedstawienie odbędzie się na tzw. scenie podwórkowej teatru (parking Dom Rzemiosła, Gdynia ul. 10 Lutego 33, wejście bramą od ul. 3 Maja)
Nie bądź obojętny! Spędzaj czas przyjemnie i pożytecznie! Zaproś swoich znajomych! Liczymy na Ciebie!

Więcej informacji oraz galeria tutaj:

https://www.facebook.com/pg/teatr.maszoperia/photos/?ref=page_internal

https://www.facebook.com/teatr.maszoperia/

Informacje:
teatr Maszoperia
tel. 503 684 294, 732309687

Zapraszają
Cech Rzemiosła w Gdyni
Patron V Kaszubskich Maszoperii Teatralnych
oraz
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Gdynia
Współpraca organizacyjna


Zajęcia teatralne dla osób 55+
 
Polecamy Zajęcia teatralne z elementami arteterapii !

Zupełnie nową propozycję zajęć dla osób 55+ w nowym roku zajęć przygotowała Fundacja FLY - UTW w Gdyni, w której imieniu zapraszamy na zajęcia teatralne z elementami arteterapii - prowadzone przez Ludwika Lubieńskiego- polegające m.in. nadziałaniach teatralnych m.in. na grupowej improwizacji teatralnej rozwijającej wyobraźnię i ekspresję każdego człowieka oraz kreującej relacje międzyludzkie. Stopniowo zwracają uwagę na kryjący się w nich element akcji, ekspresji ruchu i koncentracji,na zagadnienia posługiwania się głosem, wyrażaniem uczuć i nastrojów. Dla uczestników będą to robocze spotkania w poszukiwaniu własnych środków wyrazu, własnego ruchu i ekspresji, a nie nauka aktorstwa.
Praktyczne zajęcia odbywają się w każdy piątek w godzinach 15.30 - 17.00
Informacje dodatkowe: tel. 732-309-687, 503-684-294
Zapisy prowadzi biuro fundacji w Gdyni, ul. Świętojańska 36/2
(I piętro nad Pizza Hut, wejście obok Biedronki)
 
kontakt:
biuro@fundacjafly.pl
tel.: 693-99-60-88; 517-38-38-28
(od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 19.00).
 
Dzwońcie i przychodźcie do Fundacji FLY!
Czekamy od poniedziałku do piątku. Ilość miejsc ograniczona.
Więcej na:
 

Studio Praktyk Teatralnych zaprasza!

Zapraszamy osoby dorosłe - młodsze i starsze - do udziału w zajęciach i praktykach teatralnych, które tym razem nie będą typową nauką sztuki aktorskiej, a raczej staną się poszukiwaniem teatru w sobie i... w świecie. Uczestnicy zapoznają się m.in. z grupowymi działaniami improwizacyjnymi poszerzającymi wyobraźnię i ekspresję nie tylko tą teatralną, co w połączeniu z pracą nad głosem i tekstem gwarantuje wszystkim sporo radości i satysfakcji.

Studio Praktyk Teatralnych to zajęcia teatralne dla zainteresowanych aktywnością w poszukiwaniu i kształtowaniu własnej osobowości, wspieraniu odwagi twórczej, odkrywaniu wewnętrznego piękna...

Dla zainteresowanych szerszą współpracą z naszym teatrem powyższe praktyczne zajęcia zakończą się wspólnym stworzeniem autorskiego przedstawienia. Pierwsze spotkanie odbędzie się w siedzibie teatru Maszoperia w poniedziałek 6 - go listopada 2017 roku o godz. 17.00
Kolejne zajęcia zaplanowano w każdy poniedziałek do końca roku szkolnego 2016/17.

Informacje dodatkowe: tel. 503684294, 732309687
lub e-mail: maszoperia.art@interia.com

 
 
 

Wykonanie strony www: X 2012 r strony internetowe
©2007-2011 - M.Lubieński