studio

 "Como Postolo" czyli rzecz o Św. Jakubie
autor: Anna Miller
realizacja i wykonanie: Anna Miller i Ludwik Lubieński
gościnnie Ewa Dołżycka
współudział publiczności
premiera 25 07 2015 r. Dni Jakubowe w Lęborku.

Przedstawienie to stanowi uliczną akcję z udziałem widzów mającą na celu przybliżenie historii  życia i działalności Św. Jakuba Apostoła oraz popularyzację pielgrzymiego szlaku św. Jakuba – Camino de Santiago.  Aktorzy odgrywający role św. Jakuba oraz Anioła wraz z publicznością próbują, na rozkaz z Nieba "nakręcić film" o życiu i drodze świętego Jakuba Starszego.

Prezentują kolejno najważniejsze wydarzenia z Jego życia. Wszystko odbywa się w klimacie radosnej zabawy i improwizacji, nad którymi dominuje jednak refleksja towarzysząca rozmyślaniu nad tajemnicą świętości. Dodatkową atrakcją jest atmosfera filmowego planu, gdzie każdy widz, uczestniktego teatralnego zdarzenia może zostać na chwilę aktorem lub co najmniej statystą wcielając się w postaci znane z Ewangelii. Piękne przeżycia i dobra zabawa gwarantowana.

Galeria


Ten spektakl - zdarzenie polecamy na wszelkie jakubowe święta: Dni Jakubowe, jarmarki, dożynki, podczas których chcielibyśmy przybliżyć - w atrakcyjny
i nietuzinkowy sposób - mieszkańcom, pielgrzymom postać i Drogę Świętego Jakuba, patrona różnych stanów i zawodów m.in. rybaków, pielgrzymów, aptekarzy, drogowców i wielu wielu innych.

Istnieje także możliwość realizacji przedstawienia w dużych salach, kościołach itp.

  Historia Drogi Św. Jakuba 

"Dlaczego pielgrzymujemy, dlaczego decydujemy się pozostawić wszystko to, czym żyliśmy, co dotychczas było nam niezbędne? Po co współczesnemu człowiekowi pielgrzymowanie? Decydujemy się ruszyć w drogę, by odnaleźć ślady Boga, zagubiony sens życia, radość spotkania z drugim człowiekiem i swoje prawdziwe „ja".

Historia drogi św. Jakuba rozpoczyna się w roku 44 naszej ery, gdy śmierć męczeńską przez ścięcie głowy poniósł pierwszy z męczenników, święty Jakub Apostoł. Jego uczniowie zabrali szczątki z Palestyny i udali się łodzią na zachód, by w niezwykły sposób dotrzeć do zachodnich wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Tutaj ciało apostoła zostaje pochowane, a jego grób zapomniany. Według przekazu po 8 wiekach, w roku 813 pustelnik lub pasterz imieniem Pelayo, zobaczył gwiazdy spadające na wzgórze. Tam odnaleziono grób świętego męczennika, a ku jego czci wzniesiono kościół, wokół którego powstała osada zwana Como Postolo (Jakub Apostoł) lub Campus Stellae (Pole Gwiazdy), później przekształcone na Compostela.

Św. Jakub został otoczony wielką czcią i nazwany tytanem wiary. Stał się pierwszym patronem Hiszpanii i Portugalii. Za swego patrona uznali go podróżni, sieroty, hospicja, szpitale oraz pielgrzymi, a Santiago de Compostela (Święty Jakub z Pola Gwiazd), obok Ziemi Świętej i Rzymu, stało się jednym z najczęściej odwiedzanych sanktuariów chrześcijaństwa. Pierwszym pielgrzymem, który udał się pieszo do grobu świętego był Alfons II Cnotliwy, król Asturii. Wyruszając z Oviedo wyznaczył on pierwszy szlak pielgrzymkowy, znany dziś jako Camino Primitivo - Droga Pierwotna. W miarę jak z odległych części Europy do Santiago zaczęli napływać pielgrzymi, utrwalały się kolejne szlaki".

Wykonanie strony www: X 2012 r strony internetowe
©2007-2011 - M.Lubieński